YouTube Kanalımıza abone olarak bize destek verebilirsin.

FM Yama – SS’21 – Yenilenmiş Türkiye Ligleri

Uzun süredir üzerinde düşündüğüm, çalıştığım ve denemeler sonunda yayınlamaya karar verdiğim FM Yamasına hoş geldiniz! Bu yama daha önce yayınladığım yamalardan daha farklı ve fantezi olarak sayılabilecek bir içeriğe sahip. Bazen hayal, bazen düşünce derken sonunda böylesine bir işin ilk adımını attım. FM21 serisinin sonuna kadar yama içeriğini güncelleştirmeye, hatasıza yakın yapmaya özen göstereceğim. Buralarda fazla vaktinizi almadan direk konumuza geçiş yapalım.

Football Manager oynarken oyunumuzu güzelleştiren, yoktan keyif var eden FM Yamalarını es geçmemek lazım.

Yerel Ligler ve Kupalar

fm yama - ss'21 - yenilenmiş türkiye ligleri

Geçmişe bir sünger çektik ve geleceğe doğru adımlarımızı attık. Farklı şeyler denedim, farklı isimler denedim ama sonrasında Taha Değer ile güzel bir isim ve logo işiyle bunu noktaladım. Bazıları beğenmemiş olabilir veya eleştirebilecektir de ama yeni isim ve logomuzla uzun vadeli bir iş yapacağımıza inancım tam!

fm yama - ss'21 - yenilenmiş türkiye ligleri

Ülke kurallarını baştan aşağı değiştirdim. Lig düzenlerini, ödüllerini ve sistemini de ele aldım. Modern futbola karşı gelmeden, insanların benimseyebileceği bir lig yarattım. Tüm liglerimiz 16 takımla oluşuyor. Burada herhangi bir artış olmadan, kurallar değişmeden sabit olarak devam ediyor. Bunun üstüne daha verimli olabilmesi adına sıralama ödülleri ve yayın gelirlerini ayrı olarak veriyorum. Bunun en büyük artısı ise takımların bilanço olarak eksiye girmeden müdahale etmemiz ve onları belirli şartlardan uzak tutmamız oluyor. Tabi para ödülleri, maç başına gelirleri ve kupalardan gelirleri elde unutmayalım.

fm yama - ss'21 - yenilenmiş türkiye ligleri

Yerel ligleri değiştirirken, kupaları unutmak doğru olmazdı. Atatürk ismini yaşatmak, yama içerisine eklemek adına Süper Kupamızı yeniledim. İsme yakışır olarak para ödülü, kuralları ve itibarı da güncellendi. Bununla beraber Zıraat Türkiye Kupasını da Cumhuriyet Kupası olarak yeniledim. Bununla yetinmeyip, her tura ayrı para ödülü koydum. Kazanan ve kaybeden de artık gelir kazanıyor. 1. Tur ile başlayan eşleşmelerden, finale yükselen bir takım €3.6MN para ödülüne sahip oluyor. Finali gören ve kaybeden takım ise €3MN gelir elde etmiş oluyor.(Bu rakamlar toplam bedellerdir.)

TFL Kupası ise yeni kupamız olarak karşımıza çıkıyor. Kupanın bir amacı, ulaşımı yok. Alt ligleri oynamayı sevenlere yeni bir heyecan, hedef olabilmesi adına yaptığım bir iş. Burada da para ödülü, itibar ve oyunculara çıkış noktası oluşturduğumu düşünüyorum. Burada da tüm turları oynayıp, kazanan takım €1MN 315B para ödülüne sahip olmuş oluyor. Kaybeden takımımız ise €1MN 65B para ödülü kazanıyor.

Şirketleşme – Belirli Hedefler

Kulüpleri yönetmek adına bazı hamleler yapmam gerekti. Türkiye içerisinde temel sorunlarımız var. Takımların gelirleri olmaması ve gelir konusunda sorun yaşarken borç bataklığına balıklama girmeleri gibi temel dertlerimiz var. Bunları engellemek ve geçiş süreçlerini iyi yapabilmeleri adına bazı önemli adımlar attım. Artık Türkiye liginde dernek statüsü kalmadı. Her takım A.Ş. mantığına geçiş yaptı ve benim istediğim felsefeyi benimsedi. Kulüplere hedef, başkanlara ise amaç ekleyerek geleceği garanti altına aldım. Peki bu maddeler neydi? Kulüplere ve başkanlara ne ekledim?

Böyle bakınca ne kadar hoş gözüküyor değil mi? Yapay zekanın yönlendirilmeye ihtiyacı vardı ve ben de bunu yaptım. Tabi siz takımı yönetmeden önce ufak bir editör dokunuşu yapabilir veya böyle devam edebilirsiniz. Genel olarak başarılı bir hamle olduğunu söylemem gerek. 2030 senesine kadar eksiye giren, bilançosu açık veren bir takıma rastlamadım. Oyuncu satışları, alışları ve kârlı hamleler peş peşe geliyor.

fm yama - ss'21 - yenilenmiş türkiye ligleri

Yabancı Kuralı

Bunun üzerine epey fikir ayrılığı olacaktır. En iyi kararı verebilmek adına birkaç deneme, uzun süren simüle kariyerler oldu ama sonunda temiz bir karar verdim. Kadromuz da 10 tane yabancı oyuncu bulundurabileceğiz. Bu 10 tane yabancı oyuncunun ise 8 tanesi ilk 11’de yer alabilecek. Bu kural sayesinde kadro kalitesini koruyup, verimli topraklara akın etmemiz gerekecek. Bunun yanı sıra Türkiye’de AB girdi. Haliyle bu güzel haberi lige yansıtıp, AB vatandaşlarına yabancı sayılmama kararı verildi. Kısacası biraz esnetilmiş bir kuralımız var.

Alt liglerde yabancı personel ve futbolcu alımı yoktu, bilirsiniz. Bunun alakasız ve yersiz olduğunu düşündüm ve bunu kaldırdım. Artık alt liglerde yabancı personeller çalışabilir ve yabancı futbolcu transferleri yapılabilir. Elit Türk Ligi, Türkiye Mücadele Ligi, TFL 1. Lig ve TFL 2. Ligde 10 yabancı oyuncu alıp, 8 tanesini ilk 11’e koyabilirler. TFL 3. Ligde ise bu sayı 8 yabancı alıp, 6 tanesi ilk 11’de oynayabilir olarak ayarlandı. Bunun yanında 4 tane kulüp tarafından, 4 tane de Türkiye’de yetiştirilmiş oyuncuyu maç kadrosunda bulundurması gerekiyor. Bu da kısmen oyuncu gelişimi ve kiralanan oyuncuları oynatmaları yönünde olması için yaptım.

Transfer konusunda bu sefer güncellemeyi düşünmedim. Transfer ekleyince sürekli güncellenmesi, yenilenmesi gerekiyor. Benim ise böyle bir vaktim olmadığı için size farklı bir yama önereceğim. Paket olarak güncellenen ve Türkiye ligini tanıdığım ismin yapmasından ötürü gönül rahatlığıyla oynayabilirsiniz. Ufak tefek eksikler olabilir ama temel ve oynanış olarak herhangi bir sorun çıkartmayacaktır. FMTU yamasını ister paket olarak ister tek olarak indirebilir ve yamamla birlikte kullanabilirsiniz.

FM Yamacısı olarak olabildiğince alternatifli işler sunup, oyun keyfinizi arttırmaya uğraşıyorum. Zaman geçtikçe, üstüne eklemeye gayret ediyorum. Bu yamayı bitirdikten sonra yeni bir iş için temele geçiş yapacağım. FM Yamasını daha verimli olarak kullanıp, güncel kuralları ve sistemi yapmaya gayret edeceğim. Böylece sürekli oynanan, güncellenen ve Türkiye transferleriyle uğraşan bir iş çıkartmış olacağım. Şimdiden bu yamama destek veren, güzel yorumlarıyla, güzel geri bildirimler yapacak olan arkadaşlarıma, kardeşlerime teşekkür ederim. Daha iyisini yapana kadar böyle devam!

Dosya Şifresi: www.sinyorselim.net

Yama Kurulumu

Belgelerim > Sports Interactive > Football Manager 2021 > Editör Data içerisine atmanız yeterli olacaktır. Editör Data klasörü yoksa kendiniz oluşturabilirsiniz.

Dipnot: Grafik Paketini bu bölüme atmayacaksınız. Grafik paketi için içerisindeki kurulum adımlarını takip etmeniz yeterli olacaktır.