YouTube Kanalımıza abone olarak bize destek verebilirsin.

FM21 – Trabzonspor | Verimli Topraklar

Football Manager konusunda bu sene fazla oynamadığımı söyleyemem. FM21 – Trabzonspor ile Keyif almaktan daha çok işimi yapan sıradan bir işçi gibiydim. Bu kısır döngümü ise Dundee kariyeri ile kırmıştım. Şimdi ise yeni transferlerle beraber güzel ve keyifli bir kariyer açmaya niyetlendim. Üstüne 8 sezonluk bir iddia yarışına girince de artık kaçınılmaz son yaklaştı. Buradan da Berkay arkadaşıma formamı hazırlamasını, arkasına da söylediğim şekilde yazdırmasını rica ediyorum. Haliyle bu kariyeri en az 8 sezonluk bir macera haline getirip, takip edenlerin de keyif alabileceği bir alan oluşturmak için başlatıyorum. Hazırsanız, Özkan Sümer’in sözüyle başlangıcı yapalım…

Trabzonspor başarısını ve varlığını miras almamış, kendisi yaratmıştır.

Özkan Sümer

Bu vesile ile de Özkan Sümer‘i rahmetle anıyorum. Kendisi bu takım adına yapmadığı, elini taşın altına sokmadığı bir mesele kalmamıştı. Bu kariyerim ile de onu onurlandırmak ve onun hayalindeki Trabzonspor’u oluşturmak için kollarımı sıvıyorum. Tabi bunu yaparken kendisini oyuna eklemezsem, olmaz. Haliyle burada ufaktan bir editör desteğini de alacağım. Bunu baştan söylüyorum ki; ilerleyen zamanlarda gördüğünüz vakti şaşırmayın. Özkan Sümer’in hayali çok farklıydı. Trabzonspor camiası tam anlamıyla Cumhuriyet takımıydı ve diğerlerine göre kendini ayrıştırıyordu. Haliyle büyükleri dize getiren, Türkiye içerisinde 3’ten büyük olduğunu kanıtlayan yegâne isimlerden birisiydi. Bu sebeple bu kariyerimi de bu yola adayıp, buradan neler çıkartabileceğimizi görmek istiyorum.

Neden Trabzonspor?

Verimli topraklara inanan, burada düzgün bir futbol aklı yerleştiğinde ekmeğini rahatlıkla çıkartabilecek bir yapı olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple Trabzonspor ile baştan başlamaya kafama koydum. Sıfırdan bir akademi oluşturup, düzene sadık kalmayı arzuluyorum. Burada futbol ekolü inşa edip, gelişimlerine yakinen bakan bir yapı kuracağım. Avrupa’da belirli takımların ön plana çıkarttığı bu tarz sistemleri, Türkiye’de de ben çıkartmayı arzuluyorum. Ederi gelenin gittiği, gidenin yeri ise çoktan hazır olduğu bir sistem, sizce de güzel olmaz mı?

Kendime örnek olarak aldığım tek kulüp Ajax olduğunu belirtmeliyim. Bunun temel sebebi ise CEO görevini üstlenen Van Der Sar‘ın açıklamaları beni baya memnun etmişti. Adamların tüm planlarının belirli olduğunu ve satılması muhtemel isimlerin yerlerini bile transfer edeceklerini hatta altyapıdan çıkartacakları isimlerin belli olduğunu belirtmişti. Bir düzeni oluşturmak, buna ikna etmek tam olarak bu oluyor. Ben de bunu Trabzonspor ile başarabileceğimi umuyorum.

Özkan Sümer Futbol Akademisi

ozkan sumer fa
fm21 - trabzonspor | verimli topraklar 91

Verimli topraklara artık yatırım yapma vaktimiz geldi. Burada yeni insanlar, yeni futbolcular kazandırmak adına ilk çalışmamızı tamamladım. Muharrem Usta‘nın döneminde gündeme gelen ama yeterince ilgilenilmeyen 1461 Trabzon projesini artık tamamladık. Bu hamleyle beraber kulübümüze ait olan takım, artık tek çatı altında toplandı. Bununla beraber mevcut personel kadrosunu da yeniledik. Takımın uzun vadeli projelere ön ayak olabilmesi ve gelişimini hızlandırmak için gereken tüm yardımlar sağlanacak. Tesisler konusunda ise as takımla beraber ortak kullanabileceği alanlar olduğunu da söylemeliyim. Gençlerimiz daha hızlı gelişip, kendilerini gösterebileceği bir alan olacak.

Önceliğimiz u18-19 takımlarımız da yer alan ve bireysel olarak çıkış gösteren oyuncularımızı 1461 Trabzon ile değerlendirmek ve burada göstereceği performansa göre as takıma dahil edeceğiz. Bunun üstüne yurt dışı için bir takımla görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Bu sebeple Hollanda’dan bir pilot takımla anlaşıp, üst düzey performans gösteren isimlerimizi de bu alanda yurt dışı tecrübesi kazanması, farklı ligde neler yapabileceğini görmemiz adına adımlar atacağız. Kısacası her şey sistematik bir şekilde ilerleyip, futbol kültürümüzü biraz daha verimli hale getireceğiz.

kardes takimlar
fm21 - trabzonspor | verimli topraklar 92

Bazı düzeltmeler yaptıktan sonra kardeş kulüplerimizi düzenledim. Hekimoğlu ile gerçekte de benzeri bir ilişkimiz var, bu sebeple dahil ettim. 1461 Trabzon ise BAL kapalı olduğu için üst lige çıkardım. Öteki türlü başarılı olsalar bile nedense yukarıya çıkamıyorlar. N.E.C kulübü ise Avrupa’da göstereceğimiz ekol fırsatımız olacak. Burada yetiştireceğimiz isimleri fazla parlamadan, orada da değerlendirme gibi düşüncem var. Umarım bunu aklımdaki gibi yansıtabilirim. Bu kariyerli yükselişi sizinle beraber gözlemleyip, hem ülke futbolumuzu kalkındıracağız hem de kendimizi geliştirirken birebir gerçek hayattan alıntılamalarla keyifli bir kariyer sunacağımı umuyorum. Bu sebeple haydi kariyerimize geçiş yapalım…

lig tablosu

Güncel lig ile oynamak ayrı bir keyif olacak. Kendimin yaptığı yamayla herhangi bir ekstra uğraş olmadan direk kariyerimi açıyorum. Düzen ve gelirler aynı. Rekabetini körüklemek istiyorsak, bunun için çok çabalamamız gerekecek. Buna ek olarak FMScout sitesinde gördüğüm Balkan kupasının benzerini de kariyerime uygulama kararı aldım. Avrupa’da gelecek her türlü kupa, bizim başımızın tacıdır diyelim ve ekleyelim. Bu sene favorilerden bir tanesiyiz ve rakiplerimiz ise devasa büyükler değil! Bu sebeple ligle beraber burada da adımızdan söz ettirmek istiyorum. Lig düzeniyle başarısız olmak çok zor bunu biliyorum ama takımımız bu sene biraz daha tecrübelendi ve yaşlandı. Haliyle bu takımı zamanla gençleştirmek için 1461 Trabzon’a her şeyden daha fazla ihtiyacımız olacak. Bunun için kademeli başarı bizim için vazgeçilmez bir hedef olmalı. Bu sene hedefimiz zirve yarışında olup, futbolcularımızın hepsinden verim alabilmek olacak. Kurulan kadronun bu rahatlıkla yapabileceğini ve tüm hedeflere doğru emin adımlarla koşacağını da inanıyorum. Bununla beraber personel kadromuzu bu sene koruma kararı aldım. Gelecek sene sıfırdan bir temizlik yapacağımızı ve buna göre adımlar atacağımızı da belirtmeliyim.

hedefler 1

Başkan tarafından belirlenen hedefler bunlar. Tabi bunlara uymak, bunları yapabilmek oldukça basit işler. Haliyle durumu biraz daha zorlaştırmak adına 1461 Trabzon’u TFF 1. Lige taşımakla beraber altyapıdan bir futbolcuyu as takıma kazandırma gibi denemelerim olacak. Cidden altyapıma güvenmek ve genç yetenekleri akademi takımıma kazandırmak istiyorum. Türkiye-Hollanda arasında tecrübe kazanacak olmaları ise beni ayrı heyecalandırıyor. Bu kimisine göre boşa uğraş olabilir ama gerçek gibi ilgilenmek, kafa yormak kadar keyif veren başka bir iş yok.

Taktik Tahtası

taktik

Bu sene kadromuza uygun bir sistemle çalışmalara devam edeceğiz. Takımın birebir olarak verim vereceği, saha içerisinde taraftarlarımızı mutlu edeceği dizilişimiz bu olacak. Özellikle Cornelius ile hücum alanımız daha verimli olacağına inanıyorum. Hücum hattımızın geniş ve kaliteli ayaklardan oluşuyor olması, hamle şansımızın bile oyuna farklılık katabileceğini düşünmemizle beraber rakiplerimizi zorlayan, üstüne giden ve onlara oyunu kabul ettiren bir Trabzonspor seyrettirme hayalimiz var.

Orta saha kurgumuz size garip gelmiş olabilir. Burada düşüncemiz çok farklı işliyor. Hamsik ile sadece oyunu iki yönlü değil, hücum alanında daha serbest bir oyun sergilemesini istiyorum. Haliyle onu belirgin bir role hapsetmek yerine daha geniş direktiflerle donatabileceğimiz bir rol tercih ettim. Hemen yanına enerjisiyle onu destekleyen, onun açığını kapatabilecek birisi olan Siopis’i koydum. İkili görevlerini yerine getirdiği sürece geçiş oyunlarımız, ver-kaçlarımız oldukça rahat olacak. Tabi bunları sürekli dinç tutacak yedeklere de sahibiz. Yunus ile Abdülkadir Ömür ikilisi sayesinde Hamsik rahatlıkla dinlenebilirken, Berat ve Dorukhan sayesinde de Siopis sürekli değişerek oynayabilecek. Orta saha konusunda oldukça bol olduğumuzu söylemeliyim. Sanırım bu rahatlıkla bu üstünlüğü kaptırmamalıyım.

Artık sezonu açmaya hazırım. Konuyu tamamlarken de hazırlık maçlarımızı da atalım, ondan sonrası ise sezonun tamamını kapsayacak şekilde olacak.

hazirlik kampi ilk sene
fm21 - trabzonspor | verimli topraklar 93

Bu sene kamp düzenimizi ben belirleyemedim ama gelecek sezonlarda nasıl kamp gördüğümüzü, hazırlık maçlarımızı ve tüm düzenlerimizi daha net göreceksiniz. Takım sadece birkaç maçla kendine gelemez sonuçta. Farklı ilk 11’ler denemek, onları oynatmak ve sonuçlarını görmek paha biçilemez olacak.